تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد، به دلیل برخورداری  دانشگاه های سوئد از سیستم مطالعاتی مستقل و بودجه های تحقیقاتی  یکی از گزینه‌های مورد علاقه دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در سوئد می باشد.

سوئد  به دلیل نظام آموزشی مطلوب و استعداد محور در کنار بهترین دانشگاه‌ها، شرایط  بسیار مناسبی برای ادامه  تحصیل دانشجویان فراهم می نماید.

 آریو اپلای  برای متقاضیان علاقمند به گذراندن دوره های زبان انگلیسی در سوئد و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر سوئد  مشاوره مهاجرتی رایگان برگزار می کند.

چرا تحصیل در سوئد

کشور سوئد کشوری است در شمال اروپا که چهارمین کشور بزرگ این قاره محسوب می‌شود. کیفیت زندگی، بهداشت، امنیت و رفاه در سوئد از سطح بالایی برخوردار است. سوئد جایگاه برندگان جوایز نوبل  و بدون شک از کشورهای تاثیر گذار در قاره اروپا می باشد. سوئد امروزی به خاطر مفهوم عدالت اجتماعی شناخته شده است.

 تضاد طبقاتی در سوئد خیلی به چشم نمی خورد و استفاده از درمانگاه های دولتی برای عموم آزاد است. 

مزایای تحصیل در  سوئد

 • حضور در دوره های آموزشی عالی  و با کیفیت در برترین دانشگاه های جهان
 • بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی
 • مقرون به صرفه بودن شهریه و مخارج زندگی
 • انگلیسی بودن زبان تدریس دوره های تحصیلی
 • امکان کار  دانشجویی در سوئد حین تحصیل
 • کیفیت و استانداردهای بالای زندگی سوئد
 • فرصت های کاری و مطالعاتی و کسب اقامت سوئد 

سیستم آموزشی سوئد

طبق قانون سوئد آموزش برای همه ی کودکان بین ۷ تا ۱۶ سال اجباری است. کودکان از ۱ سالگی می توانند در کلاس های پیش دبستانی پذیرش شوند. اکثریت مدارس سوئد، زیر نظر شهرداری اداره می شوند اما تعدادی مدرسه ی دولتی به نام مدارس مستقل نیز وجود دارد.

 تعداد انگشت شماری مدارس شبانه روزی در سوئد دارای شهریه نیز پایه گذاری شده اند که بنام مدارس خصوصی شناخته می شوند. سیستم آموزشی سوئد مبتنی بر یک دوره ی آموزش ابتدایی ۹ ساله یا Grundskola  است. بعد از این دوره یک دوره ی اختیاری سه ساله به نام  Gymnasieskola وجود دارد که به دو گزینه ی آموزش عالی یا آموزش حرفه ای منتهی می شود.

دانش آموزان بعد از مقطع متوسطه می توانند برای دریافت مدرک آکادمیک از یکی از دانشگاه های دولتی یا کالج های دانشگاهی تقاضا نمایند. علاوه بر مدارک آکادمیک عمومی، آموزش عالی سوئد تعداد زیادی مدرک حرفه ای و تخصصی در رشته هایی همانند مهندسی، حقوق و پزشکی نیز ارائه می نماید.

تفاوت ساختاری نظام آموزشی سوئد

از تفاوت ساختار در نظام آموزشی کشور سوئد می توان اشاره کرد، برخلاف سایر کشورها که در طول یک ترم چند درس گذرانده می شود، اغلب یک درس باید در یک مدت زمان مشخص معمولا در بازه ی چند هفته ای گذرانده شود و بعد از اتمام درس، امتحان آن درس برگزار خواهد شد.

 بعد از امتحان، درس جدید شروع می شود. برای مثال در طول یک ترم ۲۰ هفته ای، ممکن است ۴ درس را به صورت ۵ هفته ای بگذرانید. در عوض برای برخی برنامه های خاص، ممکن است مجبور شوید که همزمان چند درس را بگذرانید و در پایان ترم از شما آزمون گرفته شود.

سال تحصیلی در سوئد

هر سال تحصیلی‌ به دو ترم و هر ترم به دو نیم ترم تقسیم شده است. ترم اول که ترم پاییز خوانده می‌شود، از ماه سپتامبر شروع می‌شود تا پایان دسامبر و اوایل ژانویه ادامه دارد.

پس از گذراندن تعطیلات سال نو میلادی، دانشجویان تحصیل در ترم دو را شروع می‌کنند. ترم دوم که ترم بهار نامیده شده از اواخر ماه ژانویه شروع می‌شود و تا ماه ژوئن ادامه پیدا می‌کند.

تحصیلات عالی در کشور سوئد

آموزش عالی کشور سوئد به سه دسته ذیل تقسیم می شود.

سطح پایه تحصیل در سوئد

برای پذیرش در این سطح، دانشجو باید تحصیلات خود در مقطع دبیرستان را به اتمام رسانده باشد. مدارکی که در این سطح اخذ می شوند:

دیپلم دانشگاهی: ۲ ساله، ۱۲۰ واحد

لیسانس: ۳ ساله، ۱۸۰ واحد

سطح پیشرفته تحصیل در اتریش

برای پذیرش در این سطح، دانشجو باید یک مدرک لیسانس سه ساله ی سطح پایه در سوئد یا مدارک معادل با آن از سایر کشورها را داشته باشد. مدارکی که می توان در این سطح اخذ کرد:

مدرک ارشد (یک سال): ۱ سال، ۶۰ واحد

مدرک ارشد (دو سال): ۲ سال، ۱۲۰ واحد

هر دو مدرک نیازمند ارائه ی پایان نامه می باشند.

سطح دکترا تحصیل در اتریش

 برای پذیرش در این سطح، دانشجو باید دارای یکی از مدارک سطح پیشرفته ی سوئد باشد یا حداقل ۴ سال تحصیلات تمام وقت با حداقل یک سال تحصیلات در سطح پیشرفته یا مدرک معادل آن از سایر کشورها را داشته باشد. مدارک این سطح:

لیسانسیه: ۲ ساله، ۱۲۰ واحد

دکترا: ۴ ساله، ۲۴۰ واحد

تفاوت دانشگاه و کالج دانشگاهی در سوئد

موسسات آموزش عالی سوئد به دو نوع دانشگاه (universitet) و کالج دانشگاهی (högskola) تقسیم می شوند. دانشگاه ها مجوز اعطای مدرک پی اچ دی (PhD) را دارند در حالی که بسیاری از کالج های دانشگاهی این امکان را ندارند.

با این حال برخی از کالج های دانشگاهی سوئد نیز ممکن است مدرک پی.اچ.دی را ارائه نمایند. هیچ تفاوتی بین مقاطع لیسانس و ارشد ارائه شده توسط دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی وجود ندارد و بسیاری از کالج های دانشگاهی همان دانشگاه خطاب می شوند.

بیمه تحصیلی و درمانی در سوئد

دانشجویانی در بدو وارد به سوئد از بیمه درمانی برخوردار بوده و داشتن بیمه درمانی در سوئد برای تمامی دانشجویان اجباری و برای تمدید اقامت دانشجویی الزامی است.

دانشجویان دارای بیمه دانشجویی موظف هستند در ابتدای هر سال برگه تاییدیه ثبت نام خود را به اداره بیمه ارائه دهند، در غیر اینصورت از پوشش بیمه‌ای خارج می‌شوند. گفتنی است بیمه‌شدگان از تمامی مزایای بیمه دانشجویی که شامل معافیت از پرداخت هزینه‌های درمانی است، برخوردار می‌شوند.

ویزا دانشجویی در سوئد

قوانین ویزا و مجوز اقامت کشور سوئد، برای دانشجویان بین‌المللی با توجه به اینکه شهروند کدام کشور محسوب می‌شوند، متفاوت است.

 شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا در صورتی که قصد داشته باشند کمتر از سه ماه در سوئد اقامت کنند نیازمند داشتن ویزا هستند. در صورتی که تحصیلات در سوئد بیش از سه ماه به طول می‌انجامد، باید قبل از ورود به سوئد، مجوز اقامت سوئد را دریافت کنند.

برای اخذ این مجوز باید در یک دوره تمام وقت یکی از دانشگاه‌های سوئد همراه با پرداخت قسط اول شهریه، پذیرش شده باشند. ویزای تحصیلی سوئد عموماً مجوز اقامت برای تحصیل در سوئد residence permit for study  نامیده می‌شود و قابل تمدید است.

کار دانشجویی در سوئد

دانشجویان مقطع لیسانس و دکتری در سوئد می‌توانند به ترتیب به میزان ۱۰ و ۳۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول باشند. درآمد هر ساعت کار دانشجویی به صورت میانگین ۱۰ یورو است که این هزینه به صورت ماهانه می‌تواند هزینه‌های زندگی دانشجو شامل غذا، مسکن و هزینه های رفت و آمد را پوشش دهد.

شرایط اخذ بورس تحصیلی در مقطع لیسانس

 • داشتن مدرک آیلتس ۶ و بالاتر
 • گذراندن دوره های زبان انگلیسی و سوئدی

دولت سوئد از سال ۲۰۱۱ از دانشجویان هزینه تحصیل دریافت می کند.

شرایط اخذ بورس تحصیلی در مقطع فوق  لیسانس

 • داشتن سوابق تحصیلی درخشان
 • فارغ التحصیلی از دانشگاه های معتبر
 • داشتن مقالات ISI
 •  داشتن نمره زبان بالا آیلتس یا تافل

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در سوئد و گذراندن دوره های زبان انگلیسی در سوئد از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

 

پیمایش به بالا
×

پذیرش تحصیلی، مشاوره مهاجرت ، مشاوره ویزای کار اروپا

×