در مصاحبه سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی چه سوالاتی می پرسند؟

چرا می‌خواهید در آلمان تحصیل کنید؟

کشور آلمان یکی از کشورهایی است که سیستم آموزشی خوبی دارد. مدارکی که دانشگاه های این کشور به دانشجویان خود می دهد در سراسر جهان اعتبار دارد. به همین دو دلیل بسیار مهم، رفتن به کشور آلمان و تحصیل در دانشگاه های آن، عجیب نیست. مصاحبه سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی

مصاحبه سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی
مصاحبه سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی

 

چرا این شهر را برای تحصیل انتخاب کردید؟

وقتی می خواهید شهر محل تحصیل خود را انتخاب کنید، در مورد آن تحقیق کنید. شهرهایی را برای تحصیل انتخاب کنید که دارای مناطق فرهنگی و گردشگری باشند. در زمان پاسخ به سوال نشان دهید که از رفتن به این شهر خوشحالید و دلایل خوبی هم برای آن دارید.

چرا این برنامه/دوره را انتخاب کردید؟ آیا این برنامه با مطالعات قبلی شما مرتبط است؟

در زمان مصاحبه در مورد اینکه برنامه های قبلی شما با برنامه فعلی تان ارتباط دارد، صحبت کنید. با افسری که در حال مصاحبه با شماست بگویید که این کشور محیط خوبی برای یادگیری و رسیدن به اهدافتان فراهم می کند و از علاقه شدیدتان به یادگیری در این حوزه حرف بزنید. به او بگویید که با مهاجرت به آلمان و تحصیل در دانشگاه های این کشور، تسلطتان به موضوع بیشتر شده و رزومه تان تکمیل تر خواهد شد.
اگر رشته ای که انتخاب کرده اید، به رشته قبلی تان هیچ ربطی ندارد، از چگونگی علاقمندی تان به رشته جدید حرف بزنید و بگویید که برنامه تان برای انتخاب این رشته چیست و چه چیزهایی را می خواهید در این حوزه آموزش ببینید.

چرا این دانشگاه را انتخاب کردید؟

در پاسخ به این سوال باید بگویید که دانشگاه منتخب من یکی از بهترین و برترین دانشگاه های کشور آلمان است؛ رشته ای که من به آن علاقه دارم در این دانشگاه تدریس می شود و محبوبیت زیادی بین دانشجویان بین المللی دارد. از فرصت های بی نظیر دانشگاه منتخبتان از جمله پایین بودن شهریه، محیط آموزشی خوب، فرصت های کارآموزی و غیره نیز تعریف کنید. اگر قصد دارید با کمک بورسیه به دانشگاه بروید، حتما اشاره کنید که از این نظر هم، رفتن به این دانشگاه برایتان عالی و سودمند است.

نمرات شما در مقطع کارشناسی، دبیرستان چگونه است؟

وقتی چنین سوالی از شما می پرسند می خواهند در مورد صحت اطلاعات آموزش که در اختیارشان قرار داده اید، مطمئن شوند. تمامی نمراتی که در طی دوران تحصیلی خود در گذشته به دست آورده اید، در اختیار فرد مصاحبه کننده قرار دهید.

آیا برنامه موردنظر به زبان انگلیسی است؟

به این سوال باید با دقت پاسخ دهید. شما باید بدانید که رشته تحصیلی تان به کدام زبان ارائه می شود. در کشور آلمان برخی رشته های بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می شوند و برخی دیگر نیز ممکن به زبان آلمانی تدریس شوند. به صورت دقیق بیان کنید که آیا رشته تحصیلی شما به زبان انگلیسی تدریس می شود و یا به زبان آلمانی.

آیا می‌توانید آلمانی صحبت کنید؟

اگر مدرک زبان آلمانی دارید که باید آن را ارائه کنید. اگر آلمانی بلد نیستید و در حال آموزشید، باید به افسر تحقیق این موضوع را بگویید و بیان کنید که در حال گذراندن دوره های آموزش زبان آلمانی هستید و قصد دارید با شرکت در این دوره ها، تسلطتان به این زبان را افزایش دهید.

چه کسی از تحصیل شما حمایت می‌کند؟

اگر برای تحصیل، فردی تحت عنوان اسپانسر از شما حمایت می کند، در مورد حقوق و شغل او اطلاعاتی را به دست آورده و به افسر بگویید. معمولا با کمک حساب بانکی ارائه شده می توانید ثابت کنید که آیا حامیان شما می توانند در طی دوران تحصیل از شما حمایت کنند یا خیر. به کمک نامه بانک، می توانید در مورد تمکن مالی تان آنها را مطمئن کنید.
اگر می خواهید از بورسیه های تحصیلی کشور آلمان برای تحصیل استفاده کنید، گواهی بورسیه را به آنها نشان دهید؛ زیرا هزینه تحصیل شما توسط این بورس تامین می شود.

آیا پس از اتمام تحصیلات به کشور خود بازمی‌گردید؟

با ارائه گواهی Tie ثابت کنید که می خواهید به کشورتان برگردید و از اطلاعاتی که به دست آورده اید، برای تاثیرگذاری و پیشرفت در کشورتان استفاده نمایید. کسانی که برای تحصیل به آلمان می روند، نباید تمایلی به دریافت اقامت در این کشور داشته باشند.

این برنامه چه مزایایی می‌تواند برای شما به همراه داشته باشد؟

به افسر تحقیق بگویید که رشته تحصیلی که انتخاب کرده اید، چه تاثیری بر پیشرفت شما خواهد داشت. در مورد کشورهایی که به تخصص شما نیاز دارند، تحقیق کرده و نام آنها را به فرد مصاحبه کننده بگویید و تاکید کنید در این کشورها فرصت های کاری زیادی وجود خواهد داشت.

تاریخ شروع برنامه چه زمانی است؟

از زمان شروع درس هایتان در دانشگاه باید اطلاع داشته باشید. با توجه به اطلاعاتی که در نامه پذیرش درج شده، باید به این سوال به صورت دقیق جواب دهید.

چند تن از محققین معروف رشته تحصیلی خود را نام ببرید؟

کسانی را که در رشته تان جزء محققین برتر هستند، شناسایی کرده و فهرست وار در اختیار افسر تحقیق قرار دهید. این افراد باید کسانی باشند که موجب افزایش انگیزه و اشتیاق شما برای ورود به این رشته شده اند.

مصاحبه سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی

در مصاحبه سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی چه سوالاتی می پرسند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیمایش به بالا
کمک خواستن؟ 
مشاوره رایگان
سلام! برای چت کردن در واتس اپ یکی از اعضای ما را در زیر کلیک کنید
ما معمولا در چند دقیقه پاسخ می دهیم